TGC veya Hobi Olarak Kutu Oyunu Yapmak

Oyun oynamak kültürümüzün bir parçası; tavla, batak ve okey kapsamında bakıyorsak eğer. Maalesef oynadığımız oyunlarda kurallar bütünü bir A4 kağıdının tamamını dolduracak kadar arttığında sıkılıp oynamaktan vazgeçmek yaygın bir davranış şekli. Sanırım eğlenmenin de biraz emek gerektiren bir iş olduğu bilinci toplumumuzda çok yerleşmiş durumda değil. Zaten “boş zaman” kavramının gerçekten boş boş oturmak, kanepede sabahlamak manasına geldiğine dair derin bir yanılgı var ama neyse bu başka bir yazının konusu.

Kutu oyunları yapmak konusunda bir yazı olacak bu. Artık Monopoly, Risk gibi bilindik örnekler (veya Yuma Aile Oyunları’ndaki varyasyonları olan Milyoner, Gizli Hedef) haricinde de kutu oyunlarının ülkem topraklarında gittikçe artan bir popülariteye sahip olduğu bir gerçek. Yine de dünya çapında adından söz ettiren firmaların oyunlarına ulaşmak kolay değil. Türkiye’de var olan az sayıda hobi dükkanları aracılığıyla veya internet üzerinden bu oyunlar tedarik edilebiliyor. Ama kargo ücretleri ve dolar kuru derken fiyatlar da epey yüksek olabiliyor. Bundan dolayı sadece Kuzey Amerika’da market değeri 100 milyon dolar(kaynak) seviyesinde olan bir sektör için Türkiye’de daha alınacak çok yol olduğunu söyleyebiliriz.

46153-collection
Oyunlar… Oyunlarımız…

Ama en azından bu konuda denemelerimiz var. Muhtemelen bildiğiniz üzere Tunca Zeki Berkkurt, Sinan Atamer ve Mehmet Ali Kalacı ekibi tarafından yaratılan ‘İhtilal Kutu Oyunu’ geçtiğimiz günlerde oyun severlerle buluştu(oyun hakkında bilgi almak için beni tıkla). Çeşitli sitelerde yapılan incelemelerde iyi sonuçlar aldı ve umut verici bir adım olarak tarihimize geçti.

Bunun yapılmış olması gelecekte bu işle uğraşmayı hayal eden insanlar için ilham verici olmalı. Geçmişte kendi kutu oyunu denemelerimi yapmış bir insan olarak keşfettiğim bir siteyi bu vesileyle paylaşmak isterim. Ha belki “biz zaten bunu biliyoduk olum” derseniz kalbimi kırarsınız, biliyorsanız paylaşsanıza!

Öhöm, bu web sitesi thegamecrafter.com adresinde ikamet etmekte. Adamların olayı dünyanın dört bir yanından insanların evde hazırladıkları kutu ve kart oyunlarını üretip satmak. Bir sürü enteresan oyuna ev sahipliği yapıyor. Kendileri anladığım kadarıyla büyük bir üretim tesisine sahipler. Oyun tahtası, pullar, piyonlar, kartlar vb. materyalleri büyük miktarlarda kolayca üretebiliyorlar. Sizin yapmanız gereken bir oyun tasarlamak, ardından oyununuz için sitede indireceğiniz şablonların üzerine hazırlayacağınız görselleri ekleyerek kutu içeriğini oluşturmak. Şablonların içeriği çok geniş; matlar, hexler, kartlar, kural kitapçıkları, skor kartları vb. aklınıza gelebilecek her şey var. Bu şablonların doğru kullanımı ile ilgili site içerisinde videolar da bulunmakta. Ayrıca site içerisindeki editörü kullanarak oyununuzla ilgili editleme işlemlerini kolayca yapabiliyorsunuz. Sitenin kendine has bir komünitesi de var. Burada sohbet eklentisi ile oyun yapımcılığı hakkında sorular sorabilir, site konusunda yardım alabilir veya sadece geyik yapabilirsiniz.

Yarattığınız oyunları kendiniz için bir adet ürettirip satın alabilirsiniz. Ama esas mevzumuz herkese oynatabileceğimiz bir oyun yaratmak; oyununuzun satışını site üzerinden yapabilirsiniz. Bu durumda TGC, oyununuz için belirleyeceğiniz fiyattan üretim masraflarını düşüp karınızın %30’una ortak oluyor. Yani pek getirisi yüksek bir iş değil gibi görünüyor ama üretim ve dağıtım işleriyle uğraşıp kafayı yemek yerine sadece oyun üretmek konusuna odaklanabilirsiniz.

Sitenin “hakkımızda” kısmında, pek çok kutu oyununun 10 bin kopya satmayacağı ve bir kutu oyununun kazançlı bir iş olması için üretim masrafları göz önüne alınarak en az 5 bin adet üretilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu açıdan baktığınızda amatör bir oyun yapımcısı olarak bu sitede insan şansını denemesi çok da kötü görünmüyor. Belli mi olur? Belki fevkalade bir bağımsız oyun yapımcısı olup bizi mest edersiniz.

Neyse konu hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Gerçekten bir sürü oyun yapsak, oyun endüstrisi canlansa fena mı olur? Bence süper olur.

TGC veya Hobi Olarak Kutu Oyunu Yapmak” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir